Aktualności

2024-01-17 03:42:41
Elektroniczna winieta Słowenia to nowoczesny sposób uiszczania opłat drogowych za pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg. Podstawowe cechy elektronicznej  winiety nie różnią się zbytnio od klasycznej winiety w postaci naklejki. Oznacza to, że kupując elektroniczną  winietę uzyskujesz prawo do korzystania ze wszystkich autostrad i dróg ekspresowych w Republice Słowenii przez okres ważności elektronicznej winiety, a opłata za przejazd nie jest uiszczana na podstawie przejechanej odległości. Pojazdy bez ważnej elektronicznej winiety nie mogą wjechać na płatną drogę. Elektroniczna winieta jest powiązana z numerem rejestracyjnym pojazdu. Przy zakupie elektronicznej winiety należy podać prawidłowy numer tablicy rejestracyjnej i kraj rejestracji pojazdu oraz wybrać elektroniczną winietę dla odpowiedniej klasy opłaty. Jeżeli numer rejestracyjny w systemie elektroncznych winiet nie zgadza się z numerem rejestracyjnym pojazdu poruszającego się po autostradzie lub drodze ekspresowej, opłata za przejazd nie jest uważana za uiszczoną. Klient jest odpowiedzialny za wpisanie prawidłowego numeru rejestracyjnego i wybór odpowiedniej klasy opłaty.
Rodzaje, klasy i ceny e-winiet

Klasa 1 -  motory i skutery

Pierwsza klasa płatna obejmuje jednośladowe pojazdy silnikowe (np. motocykle). Jednotorowe pojazdy silnikowe to wszystkie pojazdy o szerokości toru do 50 centymetrów. Możesz użyć taśmy mierniczej lub miernika krawieckiego, aby zmierzyć ścieżkę od jednej zewnętrznej krawędzi do drugiej.

Klasa 2A
Klasa 2A obejmuje pojazdy o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3500 kg i wysokości nad przednią osią do 1,3 metra (większość samochodów osobowych, minivanów, pojazdów terenowych, SUV-ów i pick-upów).

Klasa 2B
Klasa 2B obejmuje pojazdy o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3500 kg i wysokości nad przednią osią ponad 1,3 metra (większość pojazdów wielofunkcyjnych i lekkich ciężarówek).


Czas ważności winiety

Roczna winieta elektroniczna Słowacja
Roczna elektroniczna winieta jest ważna od wybranej przez kupującego daty rozpoczęcia ważności do końca tego samego dnia w kolejnym roku. Na przykład: jeśli kupujesz e-winietę roczną i jako datę początkową jej obowiązywania wybierzesz 15 kwietnia 2022 r., możesz korzystać z autostrad i dróg ekspresowych z tą e-winietą do 15 kwietnia 2023 r. włącznie, tj. do północy w tym dniu dzień. Jedyny wyjątek od e-winiety rocznej występuje w roku przestępnym, gdy 29 lutego, który nie jest ujęty w kalendarzu roku następnego, zostanie wybrany przez klienta jako data rozpoczęcia – w takim przypadku roczna e-winieta ważność winiety wygasa 28 lutego następnego roku.

Półroczna winieta elektroniczna Słowacja
Winieta półroczna jest ważna od wybranej przez użytkownika daty rozpoczęcia do końca tego samego dnia po upływie sześciu miesięcy lub do ostatniego dnia tego miesiąca, jeśli w szóstym miesiącu takiego dnia nie ma. Na przykład: jeśli jako datę rozpoczęcia ważności e-winiety półrocznej wybierzesz 15 kwietnia 2022 r., możesz korzystać z autostrad i dróg ekspresowych z tą e-winietą do 15 października 2022 r. włącznie, tj. do północy tego dnia . A jeśli jako datę rozpoczęcia ważności wybierzesz 31 maja 2022, ważność półrocznej e-winiety wygasa 30 listopada. Półroczna e-winieta jest dostępna tylko dla pierwszej klasy płatnej, czyli dla jednośladowych pojazdów silnikowych (motocykli).

Miesięczna winieta elektroniczna Słowacja
Elektroniczna winieta miesięczna jest ważna od wybranej przez użytkownika daty rozpoczęcia do końca tego samego dnia w kolejnym miesiącu lub do ostatniego dnia tego miesiąca, jeśli takiego dnia nie ma. Na przykład: jeśli jako datę rozpoczęcia obowiązywania elektronicznej winiety miesięcznej wybierzesz 15 kwietnia 2022 r., możesz korzystać z autostrad i dróg ekspresowych z tą elektroniczną winietą do 15 maja 2022 r. włącznie, tj. do północy tego dnia. A jeśli jako datę rozpoczęcia ważności wybierzesz 31 maja 2022, ważność miesięcznej elektronicznej winiety wygasa 30 czerwca. Elektronicze winiety miesięczne będą dostępne do uiszczania opłat drogowych od 1 lutego 2022 r. Do tego czasu będzie można uiszczać opłatę za ten okres poprzez zakup i prawidłowe zainstalowanie winiety zwykłej w formie naklejki.

Tygodniowa winieta elektroniczna Słowacja
Elektroniczna winieta tygodniowa jest ważna przez siedem kolejnych dni od daty rozpoczęcia jej ważności wybranej przez klienta. Liczy się zawsze pierwszy dzień ważności e-winiety tygodniowej (oznacza to, że e-winieta tygodniowa jest ważna w dniu rozpoczęcia jej ważności oraz przez kolejne sześć dni). Na przykład: jeśli kupisz elektroniczną winietę tygodniową i wybierzesz piątek 15 kwietnia 2022 r. jako datę jej rozpoczęcia, możesz korzystać z autostrad i dróg ekspresowych z tą elektroniczną winietą do północy w czwartek 21 kwietnia 2022 r. Tygodniowe elektroniczne winiety będą będzie dostępny do uiszczania opłat drogowych od 1 lutego 2022 r. Do tego czasu będzie można uiścić opłatę drogową za ten okres poprzez zakup i prawidłowe zamontowanie zwykłej winiety w formie naklejki.

Gdzie obowiązują e-winiety?
Każdy pojazd silnikowy o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3500 kilogramów, wjeżdżający na drogę płatną, musi posiadać ważną e-winietę odpowiednią dla swojej kategorii opłat drogowych. Oznacza to, że e-winietę należy nabyć oraz ustalić datę rozpoczęcia jej obowiązywania przed wjazdem na autostradę lub drogę ekspresową.

E-winieta jest obowiązkowa w przypadku korzystania z którejkolwiek z autostrad lub dróg ekspresowych zarządzanych przez DARS. Wyjątek stanowią następujące odcinki:
Na autostradzie w regionie Gorenjska (A2) – jadąc od strony Austrii do węzła Hrušica oraz od węzła Hrušica do granicyz Austrią. Opłata za przejazd tym odcinkiem jest uiszczana wraz z opłatą za korzystanie z tunelu Karavanke i obowiązuje pomiędzy pierwszymi węzłami autostradowymi po obu stronach granicy (w Słowenii jest to węzeł Hrušica, w Austrii - węzeł Podrožca–Rosenbach).
Na drodze ekspresowej w okolicy Kopra (H6) – od węzła Koper (Semedela) do końca drogi ekspresowej H6 Koper-Lucija (w obu kierunkach). Ze względu na zamknięcie drogi nadbrzeżnej pomiędzy Koperem a Izolą drogą ekspresowa stanowi objazd i dlatego na opisywanym odcinku (przez tunel Markovec) e-winieta nie jest konieczna.
Na drodze ekspresowej w okolicy Mariboru (H2) – między Pesnicą i Teznem. Ze względu na przekształcenie drogi w drogę regionalną, droga ta jest zwolniona opłat.

Jak kupić e-winietę?
Przy wjeździe na drogę płatną każdy pojazd silnikowy o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3,5 tony musi posiadać ważną e-winietę właściwej klasy. Oznacza to, że za e-winietę należy zapłacić przed wjazdem na autostradę lub drogę ekspresową.
E-winietę można bez problemu kupić, nie ruszając się z fotela, czyli za pośrednictwem  sklepu internetowego. Proces jest szybki i bardzo prosty.

Co to jest winieta elektroniczna?
E-winieta to cyfrowa wersja winiety, która zastąpiła winietę  w formie naklejki. Winiety elektronicznej nie trzeba naklejać na pojeździe i usuwać z pojazdu po upływie terminu ważności.

Gdzie mogę kupić e-winietę?
E-winietę można kupić w sklepie internetowym. Do zakupu e-winiety potrzebny jest numer rejestracyjny pojazdu, dla którego ma być zakupiona, a w przypadku zakupu przez internet - adres e-mail i wybrana metoda płatności bezgotówkowej (karta płatnicza).

Czy mogę kupić e-winietę z wyprzedzeniem?
Każdy rodzaj e-winiety można również zakupić z wyprzedzeniem, tzn. z datą początkową ważności inną niż dzień zakupu. Datę początkową poszczególnej winiety można ustawić z wyprzedzeniem do 30 dni od daty zakupu. Na przykład, e-winietę roczną można zakupić (a datę jej ważności podać w momencie zakupu) do 30 dni przed datą początkową jej ważności.

Czy mogę przenieść e-winietę na inny pojazd o innym numerze rejestracyjnym?
Nie, przeniesienie na inny numer rejestracyjny nie jest możliwe, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami e-winieta nie może być przenoszona.

Kupiłem e-winietę na zły numer rejestracyjny. Co mogę zrobić?
Jeżeli zakupiłeś e-winietę roczną lub półroczną na błędny numer rejestracyjny, aby móc korzystać z dróg płatnych, musisz zakupić e-winietę tego samego typu na prawidłowy numer rejestracyjny. Następnie wyślij do nas wniosek o zwrot na adres e-mail proporcjonalnej części wartości błędnie zakupionej e-winiety, opisz w jaki sposób i z jakiego powodu doszło do pomyłki lub błędu oraz koniecznie załącz kopię dowodu zakupu i faktury za zakup obu e-winiet, czyli błędną i prawidłową oraz podaj swoje dane (imię, nazwisko, adres, poczta) oraz numer konta bankowego (IBAN).
Jeśli uprawnione osoby uwzględnią Twój wniosek, zwrócimy proporcjonalną część wartości błędnie zakupionej e-winiety na Twoje konto bankowe. W takim przypadku kwota zostanie pomniejszona o opłatę za rozpatrzenie wniosku w wysokości 6 EUR.
W przypadku błędnie zakupionych tygodniowych lub miesięcznych e-winiet nie można ubiegać się o proporcjonalny zwrot kosztów. W takim przypadku, jeśli chcesz korzystać z dróg płatnych, musisz kupić nową e-winietę dla prawidłowego numeru rejestracyjnego.

Jak działa kontrola e-winiet?
Numery rejestracyjne pojazdów są monitorowane przez kamery instalowane na sieci autostrad, na przejściach granicznych oraz w pojazdach kontroli opłat. Kiedy system sprawdza pojazd, dla którego została zakupiona e-winieta, informacja ta jest natychmiast usuwana z systemu i nie pozostaje w nim żaden ślad po korzystaniu z drogi płatnej.

Przypadkowo wjechałem na drogą płatną bez ważnej e-winiety. Czy zostanę ukarany grzywną?
Jeśli korzystałeś z drogi płatnej bez ważnej karty e-winiety, popełniłeś wykroczenie zgodnie z ustawą o opłatach drogowych, które podlega karze grzywny w wysokości 300 EUR. Twoje wykroczenie może być rozpatrywane wyłącznie przez upoważnione osoby z policji, administracji finansowej lub kontroli ds. opłat drogowych.
Wszczęcie postępowania w sprawie wykroczenia jest obowiązkiem upoważnionego urzędnika zajmującego się wykroczeniem. Postępowanie jest wszczynane na podstawie wykrycia wykroczenia, które najczęściej jest wynikiem rejestracji zdarzenia przez urządzenie techniczne lub w indywidualnych przypadkach przez osobiste wykrycie przez funkcjonariusza Policji, kontrolera Administracji Skarbowej lub kontrolera ds. opłat drogowych.
O popełnieniu wykroczenia sprawca zostaje poinformowany za pomocą nakazu zapłaty wysłanego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia popełnienia wykroczenia. Co do zasady, postępowanie w sprawie o wykroczenie wszczyna się najpóźniej w ciągu 20 dni od dnia popełnienia wykroczenia.

Co mogę zrobić w tym przypadku, aby uniknąć kary grzywny, mimo że popełniłem wykroczenie?
Za wykroczenie odpowiada wyłącznie urzędnik prowadzący postępowanie. Jeżeli wiesz, że popełniłeś wykroczenie i korzystałeś z drogi płatnej bez ważnej e-winiety, zaleca się jak najszybszy zakup e-winiety dla numeru rejestracyjnego pojazdu, którym popełniłeś wykroczenie. Organ ds. wykroczeń może wziąć pod uwagę taki zakup e-winiety jako okoliczność łagodzącą przed wydaniem nakazu zapłaty lub później w trakcie rozpatrywania wniosku o ochronę sądową.